KLKS Jantar Swarzewo - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • JANTAR - KULTURA!!
  •        

Buttony

historia

 *** 1954 ***

 

Piłkarze w Swarzewie grają zrzeszeni w Ludowym Zespole Sportowym od 1954 r. Początkowo na łąkach okolicznych rolników, często przez nich stamtąd przeganiani. Dopiero pięć lat później - w 1959 r. powstało boisko, na którym swoje mecze do tej pory rozgrywają piłkarze Jantara Swarzewo.

Na gruntach dawniej należących do kościoła, zostaje wydzielony hektar ziemi przeznaczony pod boisko. Ściernisko po uprawie żyta, które zastali pierwsi działacze LZS, szybko zostaje doprowadzone do stanu używalności. Miejscowi sami stawiają bramki - pierwsze niemal żywcem przeniesione z lasu. Później ustawiony zostaje także drewniany barak. Swoje mecze początkowo rozgrywali w lidze sołeckiej i w Klasie C. Z czasem udało się awansować do Klasy B, gdzie drużyna ze zmiennym szczęściem grała z przerwami przez wiele lat.

Największym, dotychczasowym sukcesem były występy drużyny Jantara w rozgrywkach klasy A. Historyczny awans nastąpił w sezonie 1992/1993.

Powrót drużyny na boiska w sezonie 2011/2012 - po ostatnich kilku latach przerwy - nastąpił z inicjatywy trzech mieszkańców pobliskiego Władysławowa - Wiktora Darznika (byłego piłkarza Jantara), Zbigniewa Lengiewicza (nowoupieczonego trenera piłki nożnej) i Janusza Nowickiego (długoletniego pasjonata sportu).

Drużyna rodziła się w dużych bólach. Trudno było skompletować skład. Jednak po dwóch - trzech miesiącach organizacji i kilku treningach, drużyna Jantara przystąpiła do rozgrywek klasy B gminy Puck (ligi gminnej). Okazało się, że kilku zawodników z doświadczeniem i kilku młodych, chętnych do gry nowych adeptów piłki nożnej, stworzyło bardzo dobrą ekipę. Z czternastu spotkań zespół wygrał dziesięć, jeden zremisował i tylko trzy razy przegrał. Wynik ten pozwolił cieszyć się zajęciem pierwszego miejsca w lidze.

W pierwszych rozgrywkach Ligi Orlikowej Gminy Puck piłkarze ze Swarzewa również wzięli udział. W grupie grającej na żelistrzewskim Orliku zespół zajął drugie miejsce, przegrywając tylko jeden mecz. W finale w Starzynie w meczu o trzecie miejsce nie udało się wygrać z miejscowym zespołem i nasza ekipa zakończyła ligę tuż za podium.

Po pierwszym sezonie na trawie do drużyny doszło kilku kolejnych zawodników z celem walki w klasie B, ale już 'wojewódzkiej' (prowadzonej przez Pomorski Związek Piłki Nożnej). Okazało się ponownie, że ekipa jest w stanie zaskoczyć wielu. Jantar ze stratą 3 pkt do lidera zakończył zmagania na drugim miejscu, premiowanym awansem do klasy A.

W przerwie zimowej 2012/2013 zespoły Jantara bardzo dobrze zaprezentowały się w ligach halowych w Pucku, Starzynie i we Władysławowie. Ostatecznie w finale powiatowym Kibol Cup zagrały aż dwie nasze drużyny, zajmując ostatecznie trzecie i czwarte miejsce...

Wywalczony drugi raz w historii awans do klasy A - dokładnie po dwudziestu latach od pierwszego - cieszy zawodników i kibiców. Pomimo tego, że nie spełnialiśmy wielu wymogów A-klasowych, otrzymaliśmy licencję na grę. To efekt podjęcia wyzwania przez działaczy, piłkarzy i kibiców. Pojawiły się dwie kolejne trybuny, pierwszy raz w historii przy boisku stanęły zadaszone miejsca dla rezerwowych, a boisko od widowni odgrodził specjalny płotek.

W rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 piłkarze ponownie zaskoczyli rywali i mimo kilku porażek i remisów zajęli drugie miejsce w tabeli ze stratą tylko jednego punktu do lidera... Ale wiosna była znacznie gorsza - drużyna w tej rundzie była najgorsza w lidze. Jednak zdobyte punkty jesienią pozwoliły na spokojne utrzymanie w Klasie A.

 

Fotografie z dawnych i obecnych rozgrywek piłkarzy Jantara dostępne są na stronie facebookowej swarzewskiej drużyny.

Losowa galeria

Kaszuby Połchowo - Jantar Swarzewo
Ładowanie...

Reklama

Logowanie